V sobotu 17. září se v Dolním Benešově (okr. Opava) uskutečnil již 30. ročník MKO. Že vám tato zkratka nic neříká?
Rakús Pavel
vloženo: 18.9.2016
0x
271907x

V okruhu pořadatelů a pravidelných účastníků turnaje se jedná již o zažitý pojem pro Memoriál Karla Osmančíka, tradiční šachový turnaj před zahájením sezony družstev, krajský přebor Moravskoslezského kraje v rapid šachu a součást série Grand Prix ČR v rapid šachu. Před několika lety došlo k rozdělení jednoho velkého turnaje na dvě části – hlavní rapid dospělých a turnaj mládeže do 15 let. V tomto modelu se turnaj odehrál i letos – hlavní turnaj si přišlo zahrát 86 šachistů a šachistek, turnaj mládeže pak 42 dětí, dohromady se tedy počet účastníků zastavil těsně pod hranicí 130. Vyšší účast jistě znemožnil souběh některých dalších akcí v tom termínu, např. rapid turnaje v Moravském Berouně nebo nedělní Memoriál Věry Menšíkové v Praze. I tak ale do Dolního Benešova zavítalo několik silných titulovaných hráčů, např. GM Velička, IM Zwardoň, IM Bureš, IM Kriebel a IM Vesselovsky. Letos měli souboj o vítězství trochu snazší, nebo se nezúčastnili dva výteční hráči rapidů – GM Cvek a IM Plát. Turnaj zahájil krátce po deváté hodině prezident ŠK Ing. Tomáš Vavřínek, pěknou hru popřál všem účastníkům starosta Dolního Benešova pan Martin Štefek, rozhodčí řekli pár vět k pravidlům a šlo se na věc. Rapid na 9 kol tempem 2x15 min. + 2s za tah nejlépe rozehráli IM Vesselovsky a překvapivě také FM Sobek, kteří po 6 kolech drželi vedení se ziskem 5,5 bodu. Zatímco prvně jmenovaný prohrál až v posledním kole v přímém souboji o turnajové vítězství, FM Sobek zakončil turnaj třemi porážkami a skončil až ve druhé desítce konečného pořadí. Vítězem se tedy stal již podruhé za sebou IM Zwardoň se ziskem 7,5 z 9 kol, druhé místo přiřklo pomocné hodnocení poraženému IM Vesselovskému, třetí pak skončil čerstvý třicátník FM Caletka, oba po 7 bodech. Stejného bodového zisku ještě dosáhli IM Kriebel, FM Adámek a GM Velička. Turnaj mládeže se hrál bez přidávání času na klasických 2x15 min. a celkové vítězství si zajistil ziskem 7 bodů z 9 kol Adam Frank z Beskydské šachové školy F-M. Na druhé místě skončil se 6,5 body jeho oddílový kolega Marek Miča a bronzovou pozici obsadil Samuel Khadash z Lokomotivy Brno. Všichni patří do kategorie do 12 let, takže H15 vyhrál celkově čtvrtý Tomáš Kocí, nejlepší dívkou byla domácí Kateřina Anna Janošová (6,5b) na pátém místě. Hráči Frýdku-Místku tedy obsadili první dvě příčky jak v turnaji dospělých, tak také mezi mládežníky. Celá šachová akce proběhla letos bez vážnějších komplikací, hlavní rozhodčí Ing. Karel Záleský nemusel během turnaje řešit žádný spor. Organizační výbor pod vedením ředitele turnaje Mgr. Radima Krupy pracoval na výbornou, partie z 1. šachovnice byla tradičně promítána živě na plátno, o zajištění občerstvení se staraly 4 dámy v bufetu. Kdo se během polední pauzy posilnil výborným domácím hovězím gulášem s cibulovo-česnekovým chlebem, určitě chybu neudělal. Žádný takto velký turnaj by se nemohl uskutečnit bez sponzorů – letošní jubilejní 30. ročník MKO podpořili mimo jiné Město Dolní Benešov, kulturní dům Dolní Benešov, MKŠS, Würth s.r.o., MK Klemens a ZV OS KOVO Dolní Benešov. I díky nim odjížděli účastníci z Dolního Benešova spokojení, kromě vítězů si cenu mohli odnést i ti šťastní, kterým výhru nadělil losovací program. Domů do Polska tak například odjížděl spokojeně účastník mládežnického turnaje, který vyhrál dort. Jeho, stejně jako další hráče a hráčky, určitě rádi uvítáme i na dalším pravidelném ročníku tohoto turnaje v září 2017!

Výsledky:

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.
Nejste přihlášen. Nemůžete vkládat komentáře. Přihlašte se v pravém horním rohu stránky, nebo si vytvořte nový účet zde.
Turnaj
...
Akce
Akce
Přihlašování na MKO
Bylo spuštěno přihlašování na 36. ročník Memoriálu Karla Osmančíka. Přihlásit se můžete přes webový formulář, po kliknutí na odkaz "stránka turnaje" a výběru turnaje - OPEN nebo turnaj mládeže.