Písnička se opakuje – na MKO vítězí opět IM Zwardoň
22. září 2018 nastala tato situace již počtvrté, navíc v řadě za sebou. Vojtěch Zwardoň opět zvítězil v tradičním Memoriálu Karla Osmančíka, který již 32 let pořádají organizátoři ze šachového klubu v Dolním Benešově.
Rakús Pavel
vloženo: 25.9.2018
0x
271892x

Jak již bývá zvykem, celé klání v kulturním domě v Dolním Benešově bylo rozděleno na dva samostatné turnaje – kromě toho hlavního si mohli odděleně zahrát děti a mládež do 15 let. Účast se v tomto roce zastavila na čísle 89 v turnaji dospělých a 42 v turnaji dětí, takže celkem hrálo přesně 131 šachistů. Nejvýše nasazeným hráčem byl IM Vojtěch Zwardoň, podle papírových předpokladů mu cestu k obhajobě prvenství měli zkomplikovat především další mezinárodní mistři Langner, Vesselovsky a Michenka, případně FIDE mistři Caletka nebo Vrána. Turnaj mládeže neměl jasné favority, neboť většina zkušenějších hráčů této kategorie se rozhodla hrát hlavní turnaj, takže pohár pro vítěze si mohl odnést prakticky kdokoliv. S přípravami na turnaj se započalo již dávno před samotnou událostí, figurky v hracím sále stály již v pátek večer a během sobotního rána se kromě přípravy bufetu instalovala technika a dokončovaly poslední nezbytné úpravy sálu a okolí. Prezence byla uzavřena krátce po 9. hodině, turnaj uvedl prezident ŠK TJ Dolní Benešov pan Ing. Tomáš Vavřínek, který následně předal slovo místostarostovi města Dolního Benešova panu Mgr. Jiřímu Krömerovi, jenž všechny účastníky přivítal a popřál jim mnoho úspěchů ve hře. Pak promluvili také rozhodčí obou turnajů, pan Matouš Gemsa za hlavní a pan Ing. Pavel Rakús za turnaj mládeže, to vše pod dozorem ředitele turnaje pana Mgr. Radima Krupy. Hlavní obsluha počítače pan Rudolf Kriebel pak předvedl systém hlášení výsledků a mohlo se rozběhnout první kolo. Hrálo se tempem 15 min. + 2 s za tah pro každého hráče švýcarským systémem na 9 kol. Celý průběh turnaje ovládl suverénně první nasazený IM Zwardoň, když uhrál v 7 kolech 7 bodů a vítězství si pojistil remízami v závěrečných dvou kolech. Stal se zároveň vítězem krajského přeboru MKŠS v rapid šachu pro rok 2018. Druhé místo obsadil díky lepšímu pomocnému hodnocení FM Ivan Břečka se ziskem 7 bodů, bronzová pozice pak zůstala na IM Ladislava Langnera se stejnou porcí bodů. Nejlepším seniorem byl na 5. místě IM Serguei Vesselovsky, nejlepším domácím hráčem a zároveň přeborníkem okresu Opava pak KM Pavel Matějka, oba za 6,5 bodu. V turnaji hrálo i 6 dam, nejvíce z nich se dařilo na 14. místě paní Zdeňce Vránové se 6 body. Juniorem a juniorkou turnaje se stali Marek Miča na 9. a Eliška Vavřínková na 35. místě, nejstarším účastníkem pak pan Alfons Tomíček, ročník narození 1935! Turnaj se odehrál bez větších sporů, takže hlavní rozhodčí mohl část své kapacity věnovat turnaji mládeže, kde se občas drobné přehmaty u menších dětí přece jen přihodily (nejčastěji šlo o nepřípustné tahy). Oproti hlavnímu turnaji se zde hrálo bez bonusu, klasickým tempem na 15 minut pro hráče na partii. Průběh byl zajímavý, ve vedoucí skupině se vždy střídalo několik hráčů, nakonec se závěr nejlépe povedl Stanislavu Obornému, který uhrál 7,5 bodu a získal za toto své vítězství pohár a věcnou cenu. V jednotlivých kategoriích pak byli nejlepší Matěj Jaššo (U10), Stanislav Oborný (U12) a Pavlína Dudová (U15). Nejlepším z domácích byla na 7. místě Kateřina Anna Janošová. Kompletní výsledky jsou k dispozici na webu. Kromě finančních cen bylo k dispozici také velké množství cen věcných, především pro ty úspěšné z řad mládeže. Za jejich dodání děkujeme společnosti Würth s.r.o. Mezi další sponzory turnaje pak patří město a kulturní dům Dolní Benešov, Masokombinát MASOMA – Jaroslav Klemensová, ZV OS KOVO MSA a samozřejmě všichni organizátoři turnaje, kteří věnovali práci na této akci svůj volný čas. Bufet fungoval jako vždy velmi dobře, snad jen počet účastníků mohl být vyšší, neboť zásoba guláše byla pro letošní rok velice bohatá, a nakonec nějaké porce zbyly. Takže pro příští rok, pokud zrovna nebudete mít jiné důležitější plány, zveme opět vás, všechny příznivce královské hry, k nám do Dolního Benešova. Určitě se nebudete nudit, a kromě pěkného šachového turnaje zažijete i příjemnou atmosféru. Šachu zdar!

Výsledky:

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.
Nejste přihlášen. Nemůžete vkládat komentáře. Přihlašte se v pravém horním rohu stránky, nebo si vytvořte nový účet zde.
Turnaj
...
Akce
Akce
Přihlašování na MKO
Bylo spuštěno přihlašování na 36. ročník Memoriálu Karla Osmančíka. Přihlásit se můžete přes webový formulář, po kliknutí na odkaz "stránka turnaje" a výběru turnaje - OPEN nebo turnaj mládeže.