MMaS do 16 let pohledem trenéra
Krátká reportáž z právě skončeného Mistrovství Moravy a Slezska, hraného v Koutech nad Desnou v termínu 27.10. až 1.11.
Rakús Pavel
vloženo: 2.11.2018
0x
271884x

V sobotu 27. října vyrazila naše kombinovaná výprava z Dolního Benešova, Kuřimi a Brna, čítající celkem 4 dospělé a 15 dětí, na šestidenní turnaj do Koutů nad Desnou v Jeseníkách. Hrálo se zde Mistrovství Moravy a Slezska mládeže do 16 let, samostatně v kategoriích do 10, 12, 14 a 16 let, postupová soutěž na Mistrovství České republiky mládeže. Náš šachový klub TJ Dolní Benešov reprezentovali čtyři mládežníci – v kategorii do 10 let to byl Oliver Kusyn z Kozmic, v kategorii do 12 let Ondřej Bitta a Julie Stříbná, ti jsou oba z DB, nejstarší skupinu do 16 let hrál s cílem postoupit na MČR Tomáš Kučera z Borové. V OPENu pak bojoval náš pan prezident, Tomáš Vavřínek z Kuřimi. Ubytováni jsme byli v prostorné chatě cca 300 metrů od hotelu Dlouhé Stráně, kde turnaj pravidelně probíhá. Turnaj byl pro děti náročný, hrála se 3 dvojkola, pro některé to byl také první turnaj s takto dlouhým tempem, kdy na partii měl každý hráč 90 minut a 30 sekund za každý provedený tah. Oliver v U10 chodil na analýzy partií po kole vždy s úsměvem na rtech bez ohledu na výsledek. Rychlá ruka při partiích ho připravila o nějaký ten bod z vyhraných pozic, ale i tak 4 body z 9 kol nejsou úplně špatným výsledkem. Ondra v U12 také doplácel na ztrátu koncentrace v klíčových okamžicích partie, takže i tady to určitě mohlo být lepší než 3,5 bodu. Při troše tréninku se ale kluci mohou příští rok pohybovat na daleko vyšších příčkách. V U12 hrála také Julie, která již zkušenosti z MMaS má. Ani jí se nevyhnuly menší přešlapy, nicméně po skvělém závěru 2/2 se ziskem 5 bodů umístila jako 35. nasazená na 33. místě, takže solidní výsledek. Tomáš Kučera byl nasazen jako hráč číslo 18 a cílem bylo usilovat o jedno z 8 postupových míst. Konkurence byla silná, nicméně toho se Tomáš nezalekl, hrál velmi pěkné šachy a po 7 kolech byl dokonce na průběžném 2. místě celkového pořadí! V 8. kole pak bohužel prakticky bez boje prohrál s vítězem turnaje, Matyášem Pasekou z BŠŠ Frýdek-Místek, nicméně remízou v posledním kole si vytoužený postup na MČR pojistil a se 6 body z 9 partií skončil na 8. místě. Podal 2 nejlepší výkon v turnaji (perfo 1876) a připsal si do ELO ratingu plných 144 bodů. V doprovodném OPENu bojoval se silnou konkurencí statečně Tomáš Vavřínek a podařilo se mu uhrát 50% bodů, tedy v čísle 4,5 z 9. I on připisuje pár bodíku do ratingu a určitě zaslouží uznání za to, že šel dobrovolně „s kůží na trh“. V turnajích mládeže ještě hrály i Tomášovy dcery, které za Dolní Benešov hostují v soutěžích družstev. Mladší Marie v U12 uhrála 5,5 bodu, což jí stačilo na 2. místo mezi dívkami, stejně jako starší Anně v U16, která toto umístění získala za uhraných 5 bodů. Kromě šachu se děti bavily po celý týden také hraním karet, stolního fotbalu a další her. Volné odpoledne bylo využito k návštěvě bazénu v České Vsi a města Jeseníku, Tomáš si se mnou vyšlapal a pak seběhl sjezdovku v místním SKI areálu, část výpravy pak hrála bleskový turnaj. Po celou dobu se o nás všechny vzorně starala vedoucí výpravy Jitka Vavřínková, které patří za organizaci velké díky. Vrchním topičem a dozorem menších dětí byl Honza Bitta, rozbory a přípravu jsem pak měl na starost já. Úspěšným postupujícím na MČR pak budeme moci držet palce v březnu příštího roku, kdy se opět v Koutech nad Desnou bude tato mistrovská soutěž o postup na evropské a světové šachové kolbiště hrát.

Výsledky:

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.
Nejste přihlášen. Nemůžete vkládat komentáře. Přihlašte se v pravém horním rohu stránky, nebo si vytvořte nový účet zde.
Turnaj
...
Akce
Akce
Přihlašování na MKO
Bylo spuštěno přihlašování na 36. ročník Memoriálu Karla Osmančíka. Přihlásit se můžete přes webový formulář, po kliknutí na odkaz "stránka turnaje" a výběru turnaje - OPEN nebo turnaj mládeže.