Zhodnocení výsledků a činnosti našeho klubu během uplynulé sezóny
Vavřínek Tomáš
vloženo: 9.6.2019
0x
271998x

V právě ukončené sezóně 2018/2019 jsme se snažili navázat na dlouhodobě dobré výsledky našich družstev i jednotlivců z několika minulých sezón. Naše cíle se nám dařilo naplnit se střídavými úspěchy. A družstvo po loňském sestupu z druhé ligy mělo za cíl pokusit se tuto třetí nejvyšší soutěž v ČR vybojovat zpět postupem z krajského přeboru. Hned v prvním kole jsme však prohráli s pozdějším vítězem Slavojem Poruba D a na první příčky se nám během celé sezóny nedařilo posunout. Áčko pod vedením kapitána Lubomíra Bělky podávalo střídavé výkony a po zlepšení v závěru soutěže obsadilo slušné 4. místo, na postup do ligy to však nestačilo. B družstvo hájilo naši šachovou čest a dobré jméno pod vedením Radomíra Vavřínka v krajské soutěži, ve které jsme byli před startem podle soupisek hlavními favority. Téměř celou soutěž jsme se objevovali na prvním místě celkového pořadí, ale v rozhodujícím utkání v závěru soutěže jsme podlehli družstvu Hrabyně a celkově skončili druzí. I naše céčko v okresním přeboru, vedené Lumírem Kramářem, bylo před začátkem soutěže hlavním favoritem. Tuto roli naplnilo a v přeboru zvítězilo s jednobodovým náskokem před druhými Darkovičkami. V okresní soutěži pak nastupovaly především naše děti v D družstvu, které vedl jeden z trenérů mládeže Miroslav Suchánek. Pro některé naše nejmenší to byly první zkušenosti se soutěžemi dospělých, družstvo v konečném pořadí obsadilo 5. místo. Na začátku školního roku jsme uspořádali nové nábory dětí ve školách v Dolním Benešově, Bohuslavicích, Zábřehu a Hlučíně, po kterých jsme otevřeli 3 nové kroužky. Do Dolního Benešova, Bohuslavic a Hlučína v současné době chodí trénovat šachy téměř 35 dětí, které vedou licencovaní trenéři mládeže Pavel Rakús, Miroslav Suchánek, Pavel Gemsa, Pavel Byma a Lubomír Bělka. V lednu jsme do šachového svazu a našeho klubu nově zaregistrovali 20 dětí. Nejlepší z dětí se pravidelně zapojují do mládežnických soutěží družstev i jednotlivců. Díky těmto aktivitám pravidelně plníme kritéria dotačního projektu republikového šachového svazu „Podpora šachových kroužků a oddílů“. Rovněž plníme podmínky podpory naši mládeže ze strany Moravskoslezského šachového svazu. S našimi dětmi pravidelně obsazujeme okresní, krajské přebory družstev i jednotlivců, nejlepší pak startují na Mistrovství Moravy a Slezska i na MČR. Družstvo starších žáků se pokoušelo vybojovat postup do 1.ligy, celkově druhé místo v KP na to však bohužel nestačilo. Naši nejmladší v KP družstev mladších žáků obsadili pěkné 6.místo, již při zapojení nových dětí. Naše děti pak zvítězily v okresním přeboru žákovských družstev. Za zmínku rovněž stojí vítězství dětí ZŠ Dolní Benešov v okresním kole přeboru škol v kategorii 1.-5. třída. V soutěžích jednotlivců naše děti startovaly v seriálech okresního a krajského přeboru v rapid šachu. V celkovém hodnocení krajského přeboru v kategorii dívek do 18 let zvítězila Tereza Gemsová, třetí místo pak získala Kateřina Anna Janošová. Ve stejné věkové kategorii chlapců obsadil Tomáš Kučera rovněž třetí místo. Na medailových pozicích skončily naše děti i v seriálu okresní GP. S vyspělejšími dětmi jsme se na podzim zúčastnili Mistrovství Moravy a Slezska v Koutech nad Desnou. Zde si v nestarší chlapecké kategorii do 16 let vybojoval osmým místem postup na MČR náš současně největší talent Tomáš Kučera. Stříbrné medaile v dívčích kategoriích získaly u nás hostující sestry Vavřínkovy, a to Marie v kategorii do 12 let a Anna v kategorii do 16 let. Na jarním MČR obsadil Tomáš Kučera v nejsilnější republikové konkurenci pěkné 13. místo. Tomáš Kučera v letošní sezóně hostoval na první šachovnici Krnova v 1.lize mládeže, Tereza Gemsová pak v téže soutěži na 3. šachovnici v družstvu TJ Ostrava. Oba svými velmi dobrými výkony výrazně přispěli k udržení svých družstev v mládežnické ligové soutěži. Tomáš Kučera se svými průběžně výbornými výkony již zařadil mezi stálé členy našeho A družstva dospělých a v příští sezóně bude jako host startovat mládežnické extralize za družstvo ŠK Staré Město. U výčtu úspěchů našich reprezentantů nesmím zapomenout na skvělý individuální výsledek našeho nyní již jasně nejlepšího odchovance Tadeáše Kriebla, který loni získal v Brazílii titul akademického mistra světa. Tadeáš je členem nejlepšího republikového extraligového šachového družstva z Nového Boru a příležitostně pomáhá svými starty jako hostující hráč i našemu A družstvu. Stejně jako v minulých letech se i letošní finále krajské mládežnické Grand Prix uskutečnilo v Dolním Benešově, a to 6. dubna v Kulturním domě, za účasti téměř 130 startujících dětí. V této souvislosti děkuji za náš klub podpoře města Dolní Benešov, které se nám při konání těchto velmi významných akcí dostává. Letošní zdařilý turnaj byl opět oslavou mládežnického šachu a vynikající reklamou našemu městu i TJ. 22. září 2018 jsme uspořádali již 32. ročník našeho nejprestižnějšího turnaje – tradičního Memoriálu Karla Osmančíka, opět zařazeného do prestižního seriálu 10 největších turnajů v ČR – Grand Prix ČR v rapid šachu. I zde je nám město a TJ nápomocným partnerem. Dále se opět v letošním roce chceme zapojit do družebních partnerských programů v rámci mezinárodních projektů, šachový okres Opava dlouhodobě udržuje přátelské šachové vztahy se slovenským okresem Liptovský Mikuláš. V červnu v podhůří Tater proběhne již tradiční, velice kvalitně obsazený mládežnický turnaj, který naší účastí chceme opět podpořit. Tomáš Kučera, Julie Stříbná a hostující Anna Vavřínková se ještě před liptovským festivalem zúčastní Mistrovství Evropy mládeže v rapid šachu, které se koná ve slovenském Ružomberoku. Členové našeho klubu jsou rovněž aktivně zapojení do organizačních struktur šachového hnutí. Radomír Vavřínek, Lubomír Bělka a Matouš Gemsa jsou členy VV okresního šachového svazu, Matouš Gemsa je rovněž členem Komise mládeže krajského šachového svazu. Ve vedení naší TJ jsou zapojeni Lubomír Bělka a Pavel Rakús, který letos na jaře vystřídal v této pozici Radomíra Vavřínka. Tomáš Vitásek zastává funkci předsedy kontrolní a revizní komise TJ. Vážení sportovní přátelé, členové a příznivci našeho klubu, věřím, že budeme i nadále svou aktivní činností podporovat dobré jméno Dolního Benešova a jeho Tělovýchovné jednoty. Stejně tak věřím, že se nám v dalších sezónách podaří vrátit vynikajícím výsledkům, kterých jsme dosahovali v době nedávno minulé. Ing. Tomáš Vavřínek - prezident klubu

Webové stránky:

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.
Nejste přihlášen. Nemůžete vkládat komentáře. Přihlašte se v pravém horním rohu stránky, nebo si vytvořte nový účet zde.
Turnaj
...
Akce
Akce
Přihlašování na MKO
Bylo spuštěno přihlašování na 36. ročník Memoriálu Karla Osmančíka. Přihlásit se můžete přes webový formulář, po kliknutí na odkaz "stránka turnaje" a výběru turnaje - OPEN nebo turnaj mládeže.