V Dolním Benešově vítězí GM Plát
Opět početné startovní pole se sešlo v sobotu 21. září na tradičním rapid turnaji v Dolním Benešově, jenž nese název Memoriál Karla Osmančíka, a který byl letos uspořádán již 33. rok za sebou.
Rakús Pavel
vloženo: 24.9.2019
0x
273206x

Kromě hlavního turnaje o 108 hráčkách a hráčích se hrál také turnaj mládeže do 15 let, který rok od roku láká více dětí a letos se účast vyšplhala až na číslo 59. Punc mezinárodního OPEN turnaje dodala letošnímu ročníku silná účast kolegů z nedalekého Polska, především partnerské Ratiboře. Oproti loňskému roku bylo mírně zkráceno tempo, kdy 15 min. + 2s/tah nahradilo 12 min. + 3s/tah, takto se poprvé hrály oba turnaje, 9 kol v každém z nich zůstalo. Novinkou byla možnost objednat si oběd, tradiční hovězí guláš, v přihlašovacím formuláři na webu, z organizačních důvodů pak byl placen u prezence přímo se startovným. Turnaj byl zahájen s drobným zpožděním, způsobeným neukázněnými opozdilci, za město Dolní Benešov přišel účastníky pozdravit místostarosta Mgr. Jiří Krömer. Pak se již mohla celá akce rozběhnout. Turnaj měl dva hlavní favority – 1. nasazeného GM Pláta (2517) a 2. nasazeného IM Zwardoně (2516), který vyhrál poslední 4 ročníky tohoto memoriálu. Do boje o přední příčky pak mohli dle očekávání zasáhnout i další mezinárodní či FIDE mistři, např. IM Langner, IM Zpěvák, IM Vesselovsky či FM Caletka, FM Rabatin a tak dále. Souboj o vítězství probíhal do 4. kola podle předpokladů, největší favorit ale právě zde ztratil bod po prohře s IM Michenkou a pak musel dotahovat. Když v 6. kole prohrál i do té doby 100% Vojta Zwardoň, dostal se do samostatného vedení s 5,5 body jeho přemožitel Serguei Vesselovsky, kterého následovalo 6 borců s 5 body, včetně obou hlavních favoritů. V 8. kole došlo na souboj GM Plát vs. IM Vesselovsky, který vyzněl lépe pro mladšího z této dvojice, ten si v posledním kole pak prvenství v turnaji pojistil výhrou nad Pavlem Zpěvákem s celkovým ziskem 8 bodů z 9 partií. Na 2. místě skončil výborně hrající ostravský matador Jozef Michenka, který uhrál 7,5 bodu a porazil kromě Vojty Pláta i Vojtu Zwardoně. Bronzový stupínek uhájil na lepší pomocné hodnocení zkušený Serguei Vesselovsky, po 4 vítězných letech zbylo na Vojtu Zwardoně až bramborové 4. místo, TOP5 uzavřel Pavel Zpěvák jako nejlepší z početné skupiny 6,5bodových hráčů. V rámci hlavního turnaje probíhal také krajský přebor MKŠS a okresní přebor okresu Opava v rapid šachu pro rok 2019. Krajským přeborníkem se stal Jozef Michenka (zároveň nejlepší senior nad 60 let), okresním přeborníkem Martin Mužík na 11. místě s 6,5 body. Nejlepším juniorem byl vyhlášen Marek Miča (14. místo, 6 bodů), nejlepší juniorkou domácí Eliška Vavřínková se 4 body. Nejlepším domácím hráčem se stal 16letý Tomáš Kučera na 20. místě, který se posunul o 46 míst oproti nasazení a zaznamenal také nejvyšší FIDE-R zisk: +92 bodů. Nejstarším účastníkem turnaje pak také domácí pan Alfons Tomíček, ročník narození 1935! V turnaji mládeže měly své početné zastoupení tradiční šachové školy z celého kraje (BŠŠ Frýdek-Místek, TŽ Třinec, Lokomotiva Krnov, TJ Ostrava) a pak také domácí ŠK TJ Dolní Benešov a partnerský klub KSz Silesia Ratiboř. Byly zde vyhlášeny 3 kategorie: do 9, 12 a 15 let. V kategorii do 10 let zvítězila Valérie Tichá se 6 body, kategorii do 12 let ovládl Stanislav Oborný s 8 body (celkový vítěz turnaje) a nejstarší kategorii do 15 let vyhrál Jan Vicher se ziskem 7,5 bodu. Hlavní rozhodčí obou turnajů pan David Šimon nemusel během turnaje řešit žádné vážnější spory, snad jen občas nějaký ten nemožný tah. Výsledky jsou k dispozici na webu. Kromě finančních cen bylo rozdáno také velké množství cen věcných, především pro ty úspěšné z řad mládeže, na závěr byla vylosována hlavní věcná cena – krásný šachový dort. Za dodání sponzorských cen děkujeme společnosti Würth s.r.o. Mezi další sponzory turnaje pak patří město a kulturní dům Dolní Benešov, Masokombinát MASOMA – Jaroslav Klemensová, ZV OS KOVO MSA a samozřejmě všichni organizátoři turnaje, kteří věnovali práci na této akci svůj volný čas. Bufet fungoval jako vždy velmi dobře, hosté byli tentokrát také vzorní, takže toho příliš nezůstalo. Na závěr tiskové zprávy připojím opět poděkování všem účastníkům a doprovodu a pozvu všechny příznivce královské hry na 34. ročník MKO opět k nám do Dolního Benešova. Určitě se nebudete nudit, a kromě pěkného šachového turnaje zažijete i příjemnou atmosféru. Šachu zdar!

Výsledky:

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.
Nejste přihlášen. Nemůžete vkládat komentáře. Přihlašte se v pravém horním rohu stránky, nebo si vytvořte nový účet zde.
Turnaj
...
Akce
Akce
Přihlašování na MKO
Bylo spuštěno přihlašování na 36. ročník Memoriálu Karla Osmančíka. Přihlásit se můžete přes webový formulář, po kliknutí na odkaz "stránka turnaje" a výběru turnaje - OPEN nebo turnaj mládeže.