34 ročník Memoriálu Karla Osmančíka
34. ročník Memoriálu Karla Osmančíka – turnaj seriálu GP ČR v rapid šachu, krajský přebor MKŠS a okresní přebor Opava 2020
Vavřínek Tomáš
vloženo: 27.9.2020
0x
272836x

V sobotu 19.9.2020 se v Kulturním domě v Dolním Benešově i přes nepříznivou hygienickou situaci uskutečnil již 34. ročník tradičního šachového turnaje Memoriálu Karla Osmančíka. Turnaj byl opět součástí seriálu Grand Prix ČR v rapid šachu a současně také krajským přeborem MKŠS a okresním přeborem okresu Opava. Byl uspořádám Šachovým klubem TJ Dolní Benešov, ve spolupráci s krajským šachovým svazem, okresním šachovým svazem a za podpory partnerů – města Dolní Benešov a firem Würth, Masokombinát Klemes a ZV OS KOVO při MSA Dolní Benešov. Zkušení pořadatelé z Dolního Benešova žili v nejistotě, zdali turnaj nebudou muset na poslední chvíli nakonec zrušit. Současná velmi nepřehledná situace se bohužel podle očekávání podepsala na celkové účasti, přesto jsme velmi rádi, že nás přijelo nebo přišlo do Dolního Benešova podpořit 92 hráčů. Velký sálu Kulturního domu tak nabídl komfortní prostory pro odehrání turnaje, v přísálí byl v provozu tradičně bufet, průběžné výsledky byly zobrazovány kromě vývěsek i na velkoplošném plátně. Situaci samozřejmě trošku komplikovala povinnost nošení roušek mimo vlastní průběh partie, ale všichni zúčastnění byli velice disciplinovaní a vše proběhlo bez problémů. Vzhledem k hezkému počasí jsme hostům umožnili venkovní posezení na terase před Kulturním domem, tím jsme eliminovali koncentraci osob v přísálí u bufetu. I vzhledem k menšímu počtu účastníků oproti jiným ročníkům jsme jako pořadatelé bez problémů zvládli dodržet avizovaný časový program a závěrečné vyhodnocení začalo s téměř půlhodinovým předstihem. A nyní již k vlastnímu průběhu turnaje. Jak je již u nás tradicí, hrály se současně dva samostatné turnaje. V hlavním turnaji startovalo 60 hráčů, v mládežnickém pak 32 účastníků. Obě soutěže probíhaly podle platných pravidel FIDE pro rapid šach, tedy s možností jednoho nepřípustného tahu, tempem 12 minut na partii s bonusem 3 sekundy za každý provedený tah. Zkušení rozhodčí Karel Záleský a Matouš Gemsa nemuseli řešit žádné spory, jen u malých dětí někdy došlo na druhý nepřípustný tah a tedy k předčasnému ukončení partie. Startovní listinu hlavního turnaje negativně ovlivnila současná hygienická situace, ale také současně startující festival v Pardubicích a MČR v rapid šachu juniorů. Přesto do ní bylo zapsáno 6 hráčů s ratingem přes 2100 elo bodů a celkem 13 hráčů s Fide Elem přes 2000. Nevýše nasazeným byl IM Pavel Zpěvák z TJ Vlčnov s elem 2358, za ním pak byli nasazeni pánové Ladislav Vaněk z Tatranu Litovel (2258) a FM Jan Malík ŠK HM Ostrava (2236). Turnaj byl dlouho vyrovnaný a k radosti domácích pořadatelů se na předních šachovnicích často objevovali mladí hráči domácího klubu Pavel Gemsa, Tomáš Kučera, Tomáš Oborný a Miroslav Suchánek, startující v nových klubových dresech. V osmém kole se na první šachovnici utkali domácí Pavel Gemsa s favorizovaným Janem Malíkem, který potvrdil své kvality a zkušenosti a domácího hráče porazil. Tímto výsledkem mu stačilo v posledním kole remizovat s nejvýše nasazeným p. Zpěvákem a zajistil si tak celkové vítězství v turnaji se ziskem 7,5 bodů. Vítěz turnaje nepoznal hořkost porážky a k vítězství si došel po 6 výhrách a třech remízách. Druhé místo obsadil Pavel Zpěvák se 7 body, třetí pak trošku překvapivě až 11. nasazený Tomáš Horváth ze Slávie Orlová, rovněž se ziskem 7 bodů. V soutěži krajského přeboru zvítězil FM Jan Malík, před Tomášem Horváthem a IM Lukášem Klímou. Okresním přeborníkem okresu Opava se stal domácí Pavel Gemsa před klubovým kolegou Tomášem Kučerou a Marcelem Řezníčkem z Hrabyně. Nejlepším seniorem byl IM Pavel Zpěvák, nejlepší seniorkou paní Jana Zpěváková. Nejlepší ženou se stala WFM Nikanova Ekaterina, se ziskem 6 bodů obsadila celkově 10. místo. Nejlepší junioři byli reprezentanti domácího klubu ŠK TJ Dolní Benešov Tomáš Kučera a Eliška Vavřínková. Nejlepším hráčem domácího klubu se stal Pavel Gemsa, se 6 body obsadil celkově 8. místo. Pořadatelé tradičně ocenili i nejstaršího účastníka turnaje, tentokrát jím byl pan Karel Cyroň (ročník 1948), který v turnaji získal 5 bodů a obsadil 26.místo. V mládežnickém turnaji (do 15 let) se bojovalo ve třech věkových kategoriích. Celkovým vítězem turnaj se stal Šimon Šotek ze Slezanu Opava, který svým soupeřům povolil jen dvě remízy a vyhrál tak se ziskem 8 bodů. V nejmladší kategorii do 9 let zvítězil Marek Koždoň z TŽ Třinec (6,5 bodů), druhé místo obsadil jeho klubový kamarád Ondřej Boff (6 bodů) a třetí místo vybojoval Artur Žyla ze Slavoje Český Těšín (5 bodů). Nejlepší dívkou do 9 let se stala Amálie Martikánová z BŠS Frýdek Místek (4 body). V kategorii do 12 let byl nejlepší celkový vítěz Šimon Šotek z Opavy (8 bodů), druhé místo obsadil Jakub Vaněk z TJ Ostrava (7,5 bodů) a bronzovou medaili a cenu za třetí místo si odvezl Matěj Prokop z TJ Ostrava (6 bodů). Nejlepší dívkou do 12 let se stala Neli Krišicová z TŽ Třinec (4,5 bodů). Nejstarší kategorie do 15 let byla bohužel obsazena pouze dvěma hráči, lepší byl Vojtěch Boff z Třince (5,5 bodů) před Antonínem Kozelským z Opavy (4 body). Odměnu pro nejmladšího účastníka si odvezl Šeděnka Zikmund (ročník 2014), losovatelnou cenu v podobě dortu získala Amálie Martikánová. Závěrem jménem pořadatelů děkuji všem hráčům a jejich doprovodu za podporu, kterou nám svou účastí v této pro sport a kulturu nepříznivé době vyjádřili. Velmi si toho vážíme a věříme, že se spolu, již za účastí, na kterou jsme zvyklí z předešlých let, zase za rok v Dolním Benešově setkáme. Rovněž děkuji všem členům domácího klubu, kteří se zapojili do přípravy a organizace turnaje. Výsledky turnaje naleznete zde: http://chess-results.com/tnr532801.aspx?lan=5&art=0&fed=CZE&turdet=YES Fotografie z turnaje pak zde: http://sachy-msa.dolnibenesov.net/galerie.php Za tým pořadatelů: Ing. Tomáš Vavřínek Prezident ŠK TJ Dolní Benešov

Výsledky:

Webové stránky:

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.
Nejste přihlášen. Nemůžete vkládat komentáře. Přihlašte se v pravém horním rohu stránky, nebo si vytvořte nový účet zde.
Turnaj
...
Akce
Akce
Přihlašování na MKO
Bylo spuštěno přihlašování na 36. ročník Memoriálu Karla Osmančíka. Přihlásit se můžete přes webový formulář, po kliknutí na odkaz "stránka turnaje" a výběru turnaje - OPEN nebo turnaj mládeže.