V sobotu 25. září se ve velkém sále kulturního domu v Dolním Benešově uskutečnil již 35. ročník tradičního memoriálu Karla Osmančíka, letos hraný nejenom jako krajský a okresní přebor jednotlivců, ale také nově jako krajský přebor seniorů v rapid šachu.
Rakús Pavel
vloženo: 27.9.2021
0x
266163x

Hrací systém i tempo se oproti předchozímu roku nezměnilo, byly hrány dva samostatné turnaje, hlavní OPEN a turnaj mládeže do 15 let, švýcarským systémem na 9 kol s časovou kontrolou 12 minut + 3s za každý provedený tah. Novinkou, kterou si pořadatelé pro tento ročník připravili, byl on-line přenos z prvních 8 šachovnic, který byl promítán projektorem na plátno a také byl k dispozici na webu. Šachový život se po pandemii do normálu ještě úplně nevrátil, čemuž odpovídala i účast – hlavní turnaj hrálo dohromady 85 šachistek a šachistů, turnaj mládeže pak 37 dětí do 15 let. Slabší byla také úroveň turnaje co se nasazení podle ratingu týče, nehrál v něm žádný velmistr a pouze 4 hráči s titulem mezinárodní mistr. Nejvýše nasazeným hráčem byl IM Jaroslav Bureš hrající za BŠŠ Frýdek-Místek, který také svou pozici obhájil. Základem úspěchu se mu staly 4 výhry v prvních 4 kolech, na které navázal střídavaě 3 remízami a dalšími 2 výhrami a se ziskem 7,5 bodu z 9 kol zvítězil nejen v hlavním turnaji, ale také v soutěži o krajského přeborníka. Z celkového cenového fondu 12.000 Kč tak získal 3.000 Kč pro vítěze hlavního turnaje a 600 Kč za KP. Stejného bodového zisku dosáhl výborně hrající ostravský matador Aleš Krajina, který prohrál pouze s celkovým vítězem, a kromě remízy v posledním kole si připsal plných 7 výher a zaslouženě se stal také krajským přeborníkem seniorů (nad 60 let) pro rok 2021 a také nejlepším seniorem turnaje. Překvapením pak rozhodně bylo 3. místo Marcela Řezníčka z Hrabyně, nasazeného jako číslo 28, který po 4 výhrách v posledních 4 kolech nasbíral jako jediný celkem 7 bodů. Marcel získal nakonec stejně jako Aleš 4 finanční ceny, když přidal také 1. místo v okresním přeboru okresu Opava a stal se i nejlepším hráčem s ratingem do 2000 elo bodů. Nejlepší ženou v turnaji byla 12. Olina Sikorová s 6 body, nejlepším juniorem a juniorkou domácí 22. Tomáš Kučera s 5,5 body a Tereza Gemsová na 43. místě se 4,5 body. Uznání rozhodně zaslouží nejstarší účastník turnaje, kterým byl pan František Vykydal, ročník 1932! I v tomto věku uhrál celých 50% bodů s daleko mladšími soupeři. V turnaji mládeže zvítězila suverénně 1. nasazená Jana Sikorová z TŽ Třinec, která soupeřům povolila pouze 1 remízu a získala 8,5 bodu z 9 partií. Zároveň se stala vítězkou kategorie do 15 let a nejlepší dívkou celkově i v kategorii. Ve věkové kategorii do 12 let zvítězil její oddílový kolega Dominik Rotter se 6,5 body (celkově 4.) a i nejmladší skupinu do 9 let ovládl hráč Třince – Lukáš Krišica s 5,5 body na 11. místě celkově. Pro děti byly nachystány věcné ceny a také losovatelná cena, šachový dort. Oba turnaje také probíhaly zcela beze sporů, hlavní rozhodčí Ing. Karel Záleský nemusel kromě drobných technických problémů (vybité baterie v hodinách, poškozené figury) řešit žádné incidenty mezi hráči. Drobné komplikace postihly také bufet, kde došlo k mírnému zpoždění při vydávání hovězího guláše, ale nakonec se dostalo na všechny a čas nikomu kvůli zpoždění u jídla neběžel. Kromě početné skupiny organizátorů patří poděkování také sponzorům turnaje, mezi které patří město a kulturní dům Dolní Benešov, Masokombinát MASOMA a ZV OS KOVO MSA.Na závěr se sluší uvést odkaz na celkové výsledky obou turnajů (viz link níže) a také pozvat všechny šachu znalé čtenáře na 36. ročník MKO, který se opět uskuteční v měsíci září v roce 2022.

Výsledky:

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře.
Nejste přihlášen. Nemůžete vkládat komentáře. Přihlašte se v pravém horním rohu stránky, nebo si vytvořte nový účet zde.
Turnaj
...
Akce
Akce
Přihlašování na MKO
Bylo spuštěno přihlašování na 36. ročník Memoriálu Karla Osmančíka. Přihlásit se můžete přes webový formulář, po kliknutí na odkaz "stránka turnaje" a výběru turnaje - OPEN nebo turnaj mládeže.